نکات فنی و آموزشی

فیلتر بنزین خودرو | زمان تعویض و عیب یابی فیلتر بنزین

فیلتر بنزین خودرو | زمان تعویض و عیب یابی فیلتر بنزین

فیلتر بنزن خودرو یک قطعه مصرفی مهم در خودرو است. بنزین ماشین قبل از رفتن به موتور خودرو باید تصفیه شود تا سیستم سوخت رسانی و و موتور خودرو سالم بماند. در این مقاله به طور کامل درباره ساختار و علایم خرابی و زمان تعویض آن می‌پردازیم.

پیشنهاد ما به شما بازدید از فروشگاه لوازم یدکی خودرو کالاپلاس است.

ساختار فیلتر بنزین چگونه است؟

فیلتر بنزین بین باک‌بنزین و موتور قرار می‌گیرد. از جنس کاغذهایی ویژه و بسیار مقاومی است که مشابه پره‌هایی به صورت فشرده در کنار هم قرار دارند.

تعویض فیلتر بنزین

در کشورهای اروپایی زمان تعویض برای ماشین‌هایی مانند تویوتا 60 هزار کیلومتر است. ولی در ایران تعویض آن بعد از 30 هزار کیلومتر است. پیشنهاد کارشناسان این است زمانی که از بنزین‌های معمولی و غیر‌سوپر استفاده می‌کنید، در زمان کوتاه‌تر از استاندارد‌های معمول خودروسازان، فیلتر‌بنزین خود را تعویض کنید.

از طرفی جدا از فیلتر بنزین که زیر اتاق خودرو وجود دارد، داخل باک قبل از پمپ بنزین نیز یک فیلتر دیگر وجود دارد. فیلتر درون باک باعث میشود که ذرات ریز وارد بنزین نشود. توصیه می‌شود که این فیلتر هم سالی یکبار یا هر 30 هزار کیلومتر بازدید و تعویض گردد.

رسوبات بنزین خودرو از کجا می‌آیند؟

اگر کیفیت بنزین پالایشگاه مناسب نباشد دارای مقداری روسوب معلق است. همچنین از پالایشگاه یک سری رسوبات توسط بنزین انتقالی به صورت معلق انتقال پیدا می‌کند. تانکر و پمپ‌های انتقال سوخت نیز غالبا دارای رسوب و مواد آلاینده می‌باشد. هنگام انتقال بنزین به منابع مخصوص در پمپ بنزین، مقداری از این رسوبات منتقل می‌شوند. منابع نگهداری در پمپ بنزین‌ها نیز به مرور رسوبات را در خود جمع کرده و بخشی از آن را از طریق پمپ بنزین به باک خودرو‌ها منتقل می‌کنند.

زنگ زدن باک‌های فلزی

آب موجود در برخی بنزین ها و رسوبات ته‌نشین شده ناشی از آن در طی مدت طولانی سبب زنگ‌زدگی و پوسیدگی باک‌های فلزی می‌شود. این مشکلات و کثیفی بنزن سبب ریپ‌زدن اتومبیل می‌گردد. به همین دلیل باید هر از چند وقت اتومبیل سرویس شود. باک‌های پلاستیکی مشکل زنگ‌زدگی را ندارند.

مشکل هایی که در صورت تعویض نکردن فیلتر بنزین خودرو به وجود می آید

عبور رسوبات موجود در باک از فیلتر بنزین خودرو

فیلتر ماشین ارزان‌ترین قسمت سیستم سوخت‌رسانی خودرو است و باید به موقع تعویض شود و حتما از فیلتر های استاندارد استفاده شود. در غیر این صورت بنزین آلوده به رسوبات باعث سوختن زود هنگام پمپ بنزین، کثیف شدن انژکتور و آلوده شدن سیلندر و پیستون و سر‌شمع‌ها می‌گردد.

افت فشار مدار بنزین

مدار بنزین باید فشار ثابتی بین 45 تا 60 psi داشته‌باشد. این فشار در اتومبیل‌های مختلف متفاوت است. اگر فیلتر اتومبیل بیش از حد کثیف و گرفته‌شود،سبب افت فشار و بد کار کردن موتور می‌گردد.  

سوختن پمپ بنزین

گرفتگی فیلتر بنزین حتی اگه باعث افت فشار مدار سوخت نشود باعث تحت فشار قرار گرفتن پمپ بنزین خودرو می‌گردد. در این صورت طول عمر پمپ بنزین بسیار کمتر می‌شود. باید بدانید که تعویض پمپ بنزین خودرو هزینه بالایی دارد.

اختلال در عملکرد انژکتور

کوچکترین رسوبات هم می‌توانند جلوی سوزن انژکتور را بگیرند. قطر سوراخ‌های سوزن انژکتور بسیار ریز و حدود 0.2 میلی‌متر است. در نتیجه باعث سوختن پمپ‌بنزین می‌شود. با گرفته‌شدن سوراخ انژکتور پاشش سوخت به درستی صورت نمی‌گیرد. در نتیجه عمل احتراق بنزین با مشکل رو‌به‌رو خواهد شد.

نشانه های مشکل در سیستم احتراق

  • خودرو به خوبی استارت نمی‌خورد.
  • باعث کاهش قدرت موتور می‌شود.
  • سبب لرزش موتور می‌گردد.

شکل فیلتر بنزین خودرو

  • قسمت خارجی؛ از جنس فلزی یا پلاستیک است. 
  • بخش داخلی؛ از یک نوع فیلتر کاغذی ویژه و مقاوم در محیط انتقال بنزین ساخته شده است. این کاغذ به صورت تا شده و دارای انحنا است. همچنین به جداره داخلی بدنه فیلتر چسبانده شده به گونه ای که بنزین فقط می‌تواند از طریق ورودی بنزین و فیلتر بسته شده عبور کرده و از سمت دیگر فیلتر خارج شود.

نحوه تعویض فیلتر بنزین خودرو

برای تعویض فیلتر خودرو ابتدا باید خودرو را خاموش کنید. سپس باید به زیر ماشین بروید. فیلتر به وسیله یک بست در قسمت زیر باک قرار دارد. به دلیل شرایط آب و هوایی پیچِ بست ممکن است به آسانی باز نشود. ابتدا به پیچ، روغن روان‌کننده بزنید سپس به آرامی باز کنید. در بعضی خودروها که دارای نگه‌دارنده هم هستند بعد از باز کردن پیچ نگهدانده فیلتر باز می‌گردد. هنگام جدا کردن فیلتر به جهت ورود و خروج بنزین و پمپ شدن دقت کنید تا هنگام بستن آن دچار خطا نشوید.

همچنین قبل از در آوردن پمپ بنزین در جعبه فیوز، فیوز مخصوص پمپ سوخت را خاموش کنید. تا  پمپ سوخت کار نکند. سپس استارت بزنید تا سوخت باقی‌مانده در خطوط بسوزد و خودرو پس از مدتی خاموش می‌شود. باید توجه داشته باشید که هنوز در خطوط سوخت، بنزین وجود دارد. به منظور کاهش فشار آن در باک را باز بگذارد. و مراقب بنزین باقی مانده هنگام باز کردن فیلتر خودرو باشید می‌توانید یک ظرف در زیر آن قرار دهید.

مکمل سوخت خودرو | فیلتر بنزین خودرو

آب درون باک را کاری نمیشود کرد. بعضی مکمل‌های سوخت که پایه الکی دارند، با آب درون باک بنزین ترکیب می‌شوند. این ترکیب جلوی اکسیداکسیون یا زنگ زدگی باک و مسیر بنزین را می‌گیرد. برخی از مکمل‌های بنزین تاثیر بسیار خوبی دارند و باعث بهبود عملکرد خودرو می‌شوند.

نکات مهم

  • زمان خرید همه فیلتر‌ها برای عدم ورود گرد و غبار به درون آن‌ها دارای یک پوشش پلاستیکی می‌باشند. فقط در زمان تعویض فیلتر آن را برداشته و به لوله های انتقال بنزین متصل کنید.
  •  به جای مکمل سوخت خودرو میتوانید، هر چند بار یکبار برای تمیز شدن مسیر سوخت‌رسانی از بنزین سوپر که کیفیت بالاتری در سوخت‌رسانی دارند استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خودرو به مجله خودرو کالاپلاس مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *