تعمیرات و نگهداری

فیلتر روغن خودرو | بهترین زمان تعویض فیلتر روغن چه زمانی است؟

فیلتر روغن خودرو | بهترین زمان تعویض فیلتر روغن چه زمانی است؟

فیلتر روغن خودرو وظیفه تمیز‌کردن روغن موتور و جذب آلودگی‌های آن را به عهده دارد. روغن موتور در اتومبیل‌هایی که موتور‌های احتراقی دارند بسیار مهم است.  قطعات تشکیل دهنده موتور را نمی‌توان توسط عبور دادن جریان آب یا هوا خنک کرد. چون آب و هوا سبب اکسیداسیون یا پوسیدگی این قطعات میشود. بهترین ماده برای خنک کردن موتور، بهره بردن از روغن موتور است. که قابلیت مقاومت بالایی در برابر حرارت دارد.

یشنهاد ما به شما بازدید از فروشگاه لوازم یدکی خودرو کالاپلاس است.

وظیفه فیلتر روغن خودرو

  • پایین آوردن حرارت موتور خودرو

وظیفه اصلی فیلترروغن خودرو، پایین آوردن حرارت بالای موتور خودرو است.

  • افزایش طول عمر روغن موتور خودرو

فیلترروغن خودرو به وسیله تصفیه آلودگی‌های روغن موتور باعث افزایش طول عمر موتور می‌گردد.

  • کاهش اصطحکاک قطعات موتور

فیلتر روغن وظیفه روانسازی و کاهش اصطحکاک قطعات موتور را بر عهده دارد.

  • جذب آلودگی‌ها و آلاینده‌ها به خود

روغن موتور هنگام عبور از درون موتور سبب پاکسازی و زودون کثیفی‌های داخل آن میشود. بنابراین فیلترروغن کثیفی‌های روغن را به خود جذب می‌کند. و روغن تصفیه شده را به موتور تحویل می‌دهد.

  • زدودن رسوبات موتور خودرو

داخل موتور قطعات فلزی زیادی وجود دارد. هنگام حرکت خودرو و کار کردن موتور قطعات موتور به هم برخورد می‌کنند. به دلیل دمای بالا موتور به مرور زمان براده‌هایی از موتور جدا می‌شود و ناخالصی و رسوباتی در موتور تشکیل می‌شود. فیلتر روغن موتور از تشکیل این رسوبات جلوگیری می‌کند.

برای آشنایی با بهترین نوع روغن موتور خودرو کلیک کنید.

علائم مشکل در فیلتر روغن خودرو

  • روشن شدن چراغ چک موتور

بعضی از اتومبیل‌ها دارای چراغ هشدار مخصوص کم‌شدن روغن موتور یا پایین آمدن فشار روغن موتور هستند. با روشن این چراغ حتما سیستم روغن موتور اتومبیل خود را چک کنید.

  • نشتی روغن از فیلترروغن

اگر در زیر اتومبیل خود مقدار قابل توجه‌ای روغن مشاهده کردید، ممکن است نشتی از فیلتر خودرو باشد، که محل آن قبل از محفظه روغن موتور است.

کاهش یافتن فشار روغن خودرو

کثیف شدن فیلتر روغن خودرو میتواند علت کاهش فشار روغن خودرو باشد. کاهش شدید فشار خودرو میتواند سبب پایین آمدن کارایی خودرو شود، حتی ممکن است اتومبیل در زمان رانندگی خاموش شود.

دلایل تعویض فیلتر روغن 

بعد از مدتی فیلترروغن به دلیل تصفیه روغن موتور و جذب آلاینده‌ها و ذرات و رسوبات به خود منافذش بسته می‌شود. پایین آمدن کارایی فیلتر باعث افزایش فشار در سیستم پمپ روغن موتور می‌شود. به همین دلیل یک سوپاپ اطمینان در فیلترروغن قرار دارد. که این سوپاپ اطمینان در صورت بسته‌شدن این منافذ روغن تصفیه نشده را در اختیار موتور قرار می‌دهد. که این مشکل می‌تواند موج آسیب به یاتاقان اتومبیل گردد.

زمان تعویض فیلتر روغن 

هر وقت که تعویض روغن‌موتور انجام می‌شود، بهتر است فیلترروغن ‌خودرو هم تعویض شود. وقتی فیلتر‌روغن تعویض نمی‌شود، مقداری از روغن سوخته قبلی داخل فیلترروغن باقی می‌ماند. این امر باعث می‌شود با روغن تازه ترکیب شود. چون نیم لیتر روغن باقی مانده در فیلتر روغن هم با تعویض روغن موتور، تخلیه می‌گردد و روغن کاملا نو میشود.

انواع فیلترهای روغن خودرو

  • فیلترهای روغنی کاغذی

این نوع فیلتر‌ها از جنس کاغذ ویژه‌ای ساخته شده‌اند که توانایی جذب آلودگی‌ها و ناخالصی‌های بزرگتر از 40 میکرومتر را به خود دارند. فیلتر های روغنی کاغذی نسبت به سلولزی ارزان‌تر هستند.

فیلتر‌های روغنی سلولزی

این مدل فیلتر از ترکیب‌شدن سلولز و الیاف کاغذی درست می‌شوند. و رسوبات و ناخالصی‌های ریزتری در حدود بین 5 تا 10 میکرومتر را می‌تواند به خود جذب کنند. فیلتر‌های روغنی سلولزی کارایی بالاتری و قیمت بیشتری نیز دارا هستند.

ساختار فیلتر روغن خودرو

فیلترروغن خودرو در قسمت پایینی ماشین و در مسیر ورود روغن به موتور قرار دارد. دارای ساختاری استوانه‌ای و گرد دارد. اجزای آن شامل فیلتر کاغذی یا فیلتر سلولزی، سوپاپ اطمینان، سوپاپ ضدتخلیه، نگهدارنده و در ضخیم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خودرو به مجله خودرو کالاپلاس مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *